Sociální sítě – dnešní fenomén

Sociální sítě jsou fenoménem současnosti. Víme však, jakým rizikům nás a především naše dětí vystavují? Nejen, že jsou sociální sítě silně návykové, ale také zhoršují komunikaci či mohou způsobovat stavy deprese či úzkostí, které mohou vést až k suicidálnímu jednání. K tomu všemu bychom si měli uvědomit, že nástrahy sociálních sítí v sobě ukrývají i patologické chování. Můžeme se zde setkat s kyberšikanou, s pronásledováním obětí, jejich manipulací a spoustou dalšího.

My jsme si pro Vás připravili krátký přehled videí a dokumentů, které zachycují reálná rizika internetu a sociálních sítí. Na konci přehledu najdete i časopis, který se věnuje aktuálním tématům dnešní doby.   

Děti onlineVětšina dnešních dětí dokáže ovládat počítač či mobilní telefon dříve, než se naučí zavazovat si tkaničky nebo jezdit na kole. Po celém světě vyrůstají nové generace dětí, které tráví výrazně více času ve virtuálním světě než hraním si na hřišti. Tento film přináší příběhy tří mladých protagonistů; talentovaného dvanáctiletého youtubera, jenž se potýká s nečekanou slávou, ale i projevy nenávisti na internetu, třináctiletého kluka, jenž je velkým fanouškem počítačových her, a mladé dívky, která se stala obětí sexuálního agresora na sociální síti. Cílem filmu je poodhalit měnící se svět dnešních dětí a současně poukázat na některá rizika, se kterými se mohou děti v kyberprostoru setkat (zdroj: čsfd).

Oficiální trailer

Aktuálně film najdete zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11307104925-deti-online/?fbclid=IwAR3zr2kDk-R6r7Fdbl2YdsLp5i_uyktqG0713k7bVsyt-SWouaEGSh4zWYQ

V síti3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek”, pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení (zdroj: čsfd).

Oficiální trailer

Dokumenty k filmu V síti

 

Od 7:30 – rozhovory s tvůrci filmu i jeho hlavními aktérkami. K problematice se zde vyjádřilo i několik známých odborníků. ⇓

 

Marty is deadPatnáctiletý Marty měl celý život před sebou. Teď je ale mrtvý. Zbyla po něm jen série mrazivých videí, které natáčel krátce před svou smrtí. Truchlící otec skládá dohromady střípky Martyho online života, aby odhalil okolnosti jeho tragického konce. Osmidílný thriller #martyisdead je inspirovaný skutečnými případy kyberšikany (zdroj: mall.tv).

Oficiální trailer

Zde naleznete všechny díly: https://www.mall.tv/martyisdead?gclid=CjwKCAiAhc7yBRAdEiwAplGxX8PuYEohgHDnJXSexFWnossmzO7EHQOnj3BltjRWtuuERwWwZN7QlBoCasgQAvD_BwE

Deník predátoraSkautský vedoucí, odsouzený za zneužití 39 dětí, píše o běžném životě ve vězení, ale reflektuje i nebezpečí pro děti v online světě. Zveřejněním úryvků z jeho deníku, který předčítají známé osobnosti, chceme rozšířit povědomí o tom, jak sexuální predátoři uvažují, jaké používají metody a jak nedostatečně jsou vůči nim děti a mladiství chráněni (zdroj: mall.tv).

Zde naleznete všechny díly: https://www.mall.tv/sekce/denik-predatora

Časopis hotTopicambiciózní, novátorské a nezávislé médium. Každé vydání bude věnováno jedinému tématu. Bude se orientovat na problematiku celospolečensky závažnou a naléhavou, která však přesto ještě pozornost médií nepřitahuje vůbec nebo nedostatečně. Bude obsahovat pro čtenáře informace spolehlivé, exkluzivní a aktuální (zdroj: časopis HotTopic). 

Více informací o časopise HotTopic najdete zde: https://www.hottopic.cz/