Březen je již od roku 1955 oslavou čtení, vyprávění a knížek. Proto bychom Vás tento měsíc i my rády zásobily nápady na čtení jak pro Vás, tak pro Vaše nejmenší
Nejdříve bychom Vám chtěly představit terapeutické pohádky, což jsou pohádky, které pomáhají dětem snadněji porozumět tomu, co se jim stalo, případně děje v současnosti. Pomáhají podívat se laskavě a přesto hlouběji na těžké, nejasné či bolavé věci okolo dítěte či v něm samém. Pomáhají integrovat staré zážitky do současného života. Přinášejí hlubší vhled, porozumění a tím i uvolnění. Vyprávění příběhů je mostem mezi vnitřním světem člověka a vnějším reálným světem (Pávková z terapeutické pohádky.cz).
Medvídek Mojko (Petra Pávková): Kniha pro děti, které vyrůstají v pěstounské péči či adopci.
Kniha je i ke stažení: https://www.sefam.org/cs/pohadky/medvidek-mojko/
O malém veverčátku (Petra Pávková): Příběh o drogově závislých rodičích a přechodu dítěte do náhradní rodiny.
Kniha je i ke stažení: https://www.sefam.org/cs/pohadky/o-malem-vevercatku/
Dieťa z neba (Michaela Ray): Kniha pro děti, které byly adoptované jako miminko, respektive v prvních rocích života.
My jsme svět (Tereza Kratochvílová): Leporelo je pro děti od narození do školkového věku. Pro rodiny s dětmi, které by téma adopce se svými dětmi rády otevřely a pověděly jim o tom, že jsou i rodiny, kde se miminka nezrodí v bříšku, ale v srdci.
Pavlíkova dobrodružná plavba (Johana Mertová): Pohádka pro děti o tom, co je pěstounská péče na přechodnou dobu.
O mašince Pepa (Jana Horáková): Přechod dítěte od biologického rodiče, do pěstounské péče na přechodnou dobu a z té do náhradní rodiny.
Příběh je ke stažení zde: https://bit.ly/3J48fXx
Dále jsou to pak knížky pro děti, které se musejí vypořádat s nelehkými okolnostmi v jejich životě. Knihy jsou především pro ty děti, které mohou zažívat ztrátu někoho blízkého, jejichž rodiče jsou ve vězení, závislí na alkoholu či pro děti trpící ADHD, autismem nebo děti smutné. Opět čerpáme zejména ze stránky www.terapeutickepohadky.cz či https://cestadomu.cz, kde takových knih najdete mnohem více.
Maminka ve vězení: Knížka pro děti, jejichž rodič je ve vězení.
Kniha je ke stažení: https://bit.ly/3T2wHwN
Tygr dělá uáá uáá… (Kamila a Petr Kopsovi): Školák Jakub seznamuje čtenáře s tím, jak on jako dítě prožívá stav, kterému se říká syndrom ADHD, hyperaktivita.
Dítě, které žilo ve zdi (Agnés de Lestrade a Sébastien Chebret): Kniha nabízí citlivý pohled do světa dítěte s autismem a jeho rodiny.
Když Dinosaurům někdo umře (Laurie Krasny Brown a Marc Brown): Malá knížka o velkých starostech pro malé i velké. Knížka, která dětem přibližuje těžké téma smrti.
Anna a Anička (Martina Špinková): O životě na začátku a na konci. O smrti a ztrátě babičky.
Knihu k zapůjčení najdete u nás ve Skleněnce.
Slon v pokoji (E. A. Gollman): Povídání a úvahy o smrti pro dopívající.
Žádní draci nejsou (Jack Kent): Obrázková knížka pro menší děti, aby se potěšily a nabraly odvahu. Knížka nově a půvabně ztvárňuje starou pravdu, že čím větší je náš strach, tím větší draci žijí v našich bytech, domech a srdcích.
Zvládneš všechno a Buď v pohodě: Knížka aktivit pro děti, které se cítí občas smutně. Kniha obsahuje aktivity proti stresu, konzultovaných s psychoterapeutkou pro děti, mládež i dospělé.
Ani na Vás dospěláky jsme s knižními nápady nezapomněly!
Tělo sčítá rány (Dr. Bessel van der Kolk): Ve své oceňované knize nabízí přístupným způsobem naději všem, kdo prožitým traumatem trpí, v neposlední řadě pak i jejich blízkým a pečovatelům.
Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval (Torey L. Hayden): Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.
Císař ve světě (Lenka Linhartová): Příběh o matce, která vzala své dítě s Aspergerovým syndromem na druhý konec světa.
Knihy, které jsou zdarma k zapůjčení u nás ve Skleněnce:
35 způsobů jak pomoci truchlícímu dítěti (Cesta domů): Přehledná stručná knížka, kterou užije každý, kdo má nablízku dítě, kterému někdo zemřel.
Dary se přece nevracejí (Janáková Ludmila): Rodiny vznikají různým způsobem – tahle se prostě našla. Kniha je nejen o vzniku jedné atypické rodiny, ale také o radostech a úskalích pěstounské péče z pohledu ženy, která se netradičním způsobem stala pěstounkou a opatrovnicí dvou starších děvčat.
Dcera padajícího listí (Tereza Nagy Štolbová): Autorka místy až s brutální upřímností a citovou hloubkou líčí dětství dítěte, které opustila matka, ocitlo se v ústavu a poté v péči adoptivních rodičů.
Knih k zapůjčení je u nás mnohem více, stačí zabrousit do naší knihovničky a nebát se nám ozvat http://duhovasklenenka.cz/nase-knihovna/